čtvrtek 27. dubna 2017

O víně a krvi: Anatomie souboje s Dettlaffem

Střetnutí s Dettlaffem začíná podařenou animačkou, kdy se Regis šavluje s Dettlafem.

Regis celkem vyhrává, ale v rozhodující chvíli zaváhá a nedokáže to ukončit včas.  Dettlaff mu uteče zpod sevření na zemi a Regise zneškodní. Takže se musí zapojit Geralt.
Je třeba říct, že souboj s Dettlaffem je zdaleka nejhustší bossfight v celém Zaklínači. Je mnohem náročnější než souboj s Eredinem na konci základní hry. Má celkem čtyři fáze. V první fázi je Dettlaff  v podobě nosferatu, má upíří obličej a dlouhé drápy. Souboj je v podstatě obdobný jako při šermu. S pomocí odskoků a blokování se to dá zvládnout i bez ztráty kytičky.
Jenže ve druhé fázi se Dettlaff promění do podoby odporného létajícího tvora. A je zle.

Jeho tři různé útoky jsou celkem smrtící. Dettlaff  se vznáší a útočí střemhlav nablízko a masivním útokem netopýrů na dálku. Pak se snese na zem a na pár vteřin je zranitelný. Při vzletu ze země odhodí a zraní.
Útoku střemhlav jde při troše štěstí uskočit. Útok proudem netopýrů je ale smrtící. Pruh netopýrů je zatraceně široký, úskok do strany nefunguje. Někde na internetu radili přesouvat se za Dettlaffa a netopýrům uhnout. Tak to mi nefunguje. Dettlaff se ve vzduchu otáčí a netopýry sází neomylně na mě. Uskočit kotoulem do strany nepomáhá, stejně mě to zasáhne.
Tenhle souboj jsem musel absolvovat celkem dvakrát. Při hraní na špatný konec (viz předchozí post) jsem měl za sebou průchod jeskyní Prastarého upíra, kde jsem nasbíral extra silné upírské brnění. Heavy armor. S jeho ochranou se to na druhou nejtěžší obtížnost ještě dá se štěstím přežít.
Problém nastal, když jsem to hrál podruhé na happyendový konec. Viz následující post. Celou hru hraju v lehkém brnění a teď na konci jsem měl nejlepší lehké Mastercrafted Feline Armor. Nic mi nebyly platné glyfy a inscriptions. Na Dettlaffa nefunguje krvácení, stun ani zmrazení.
Ve druhé fázi je Dettlaff zranitelný jen na pár vteřin, když slétne na zem. Taková slétnutí bych potřeboval přežít alespoň tři. Pravidelně jsem umřel nejpozději při druhém.
Možná jsem lama, ale osobně si myslím, že tady je hra nevybalancovaná. S lehkým brněním se to na tuhle obtížnost nedá uhrát. Stamina na znamení Quen se nestačí dostatečně rychle doplňovat. Elixíry regenerují zdraví moc pomalu. Lehké brnění nechrání dost. A netopýřímu útoku se uskočit nedá. Nebo mě to nešlo. Nevím, kde jsem dělal chybu.
Nepřijde mi OK, když celou hru můžu odehrát v lehkém brnění a na konci to s ním nejde. Jasně, mohl bych si ucraftit Mastercrafted Ursine Armor nebo jiné těžké brnění. Ale to bych se musel vrátit k pozici uložené před upířím útokem na město. To se mi vážně nechtělo.
Po hodině neplodných pokusů jsem to vzdal a snížil jsem obtížnost o jeden stupínek. A rázem to šlo. Meč mnohem víc zasahoval a Dettlaffovy útoky zraňovaly za čtvrtinu životů, ne za 50 nebo 60 procent.
Pokud hráč přežije druhou fázi, následuje sladká odměna. Geralt Dettlaffovi odsekne odporná křídla. To byla vyslovená radost.
Třetí fáze probíhá jakoby v těle. Člověk bojuje uvnitř tepajícího těla a musí rozsekat srdce nebo červenou postavu. Vzpomněl jsem si na WOW a bossfighty s C'Thunem a Il'gynothem. Třetí fáze je kupodivu poměrně snadná, pokud se člověk zaměří jen na tepající srdce a víceméně ignoruje červenou postavu.
Čtvrtá fáze je opět v hradu. Je to jen dobití víceméně neškodného upíra.

Když jsem Dettlaffa rozsekl napůl, bylo to opravdu zadostiučinění.

Protože upíři regenrují, rozseklé tělo se už už začínalo spojit k sobě. Musel zasáhnout Regis a svého dávného přítele vysát. Zabít ho tak napořád.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Trvalo mi to ale dal jsem to na nejtezsi prave v lehkem armoru. V kocicim. Stribrny mec od Pani jezera. Netopyrum se da uskocit, chce to ale trefit okamzik. Kdyz je vysle popobehnout do strany a skocit.

Unknown řekl(a)...

Da se to na nejtezsi obtiznost dohrat v jakymkoliv brneni...potrebujete Prvotridni Elixir Raffaela,kdy jste 3s nezranitelny -tim vyresite netopyry...Plus je nutne mit aspon dva cervene mutageny ve vyvoji postavy abyste dost ubirali mecem...Pak je to hracka..Jediny co sem na nejtezsi obtiznost nedal v cele hre je Dzin v Questu s Yenefer...Zabil jste ho nekdo na max.obtiznost?