pátek 29. října 2021

Grand Theft Auto 5: Stará pecka nerezaví

Grand Theft Auto V je pecka. Extratřída. Hra stará 8 let (z roku 2013), která vypadá a hraje se skvěle. Ale popořadě.


GTA IV jsem hrál kdysi dávno. Hrál a nedohrál. Podle příspěvku tady na blogu vidím, že se mi to docela líbilo. Dodneška si pamatuji ne moc sympatického hrdinu odněkud ze Srbska. Myslím, že jsem se s ním nikdy nedokázal ztotožnit. A nepřišlo mi cool přejíždět lidi na ulicích. Vím, že jsem zápasil s ovládáním - nejspíš jsem to hrál na myši a klávesnici. A vzpomínám si, že jsem měl problém s porozuměním slangové angličtiny.  


Je pravda, že ve své době nabízelo GTA IV nebývale promakaný open world se spoustou aktivit. Dnes je trošku jiná situace. Živoucí otevřený svět už dnes tak moc nepřekvapí. Má to řada her.


Na grafice pátého GTA už je přece jen poznat věk. Hra nemá kdovíjaké textury. Kupodivu, screenshoty přes NVidii vypadají mnohem hůř než vlastní hra. Ale celkově vypadá moc dobře. Počasí a střídání dne a noci dokážou vykouzlit neuvěřitelné scenérie. Světla vzdálených aut vypadají naprosto dokonale - lépe než v Cyberpunku.


 

Se stopadesáti miliony prodaných kusů je GTA V třetí nejúspěšnější hra všech dob. Překonal ji jen Minecraft a Tetris. Dodnes se prodává za plnou cenu a v online režimu to hraje spousta lidí. Což mě zas tak moc neláká. I když... uvidíme.

Kdo ví proč jsem se pátému GTA doposud vyhýbal.  Nejspíš jsem čekal něco podobného, jako čtvrtý díl. Chtěl jsem si to jen vyzkoušet - a překvapivě mě to chytlo. Nejvíc mě překvapil zábavný a skvělý příběh.

Žádné komentáře: