sobota 15. října 2011

From Dust: Dohráno, 8/10

From Dust je skvěle udělaná božská strategie. Hodně mi připomněla Populous: i tady si hráč hraje na boha divošského kmene a snaží se jej ochránit před přírodními silami.
Přírodní síly jsou tu nevídané: sopky, oheň, zemětřesení, voda v podobě záplav, tsunami i dešťů. Funguje to skvěle: terén se dá modifikovat, hráč jej může ovlivňovat pouze nabíráním a vysypáváním vody, lávy a hlíny. Vedle toho je k dispozici několik silných kouzel - zrosolovatění vody, silné vypařování anebo uhašení všech požárů.
Takže se vesele staví zdi ze ztuhlé lávy, které chrání vesnici před novými proudy lávy, zahrazují se ničivé řeky anebo se naopak přemosťují úžiny mezi ostrovy, pustina se zelená anebo hoří plamenem.
Síla hry je v neuvěřitelné variabilitě. Herní mapa se vlivem působení přírodních sil dokáže naprosto proměnit. Některé z pozdějších misí začínají na maličkatém ostrůvku, a než jsem misi dokončil, bylo tam mohutné souostroví s obrovským zkroceným vulkánem uprostřed. jedna z misí začala jako obrovský kráter a na konci to byla kvetoucí hornatá krajina se sopkou a řekami. Čistá radost!
Nádherně tu fungují přírodní procesy, jako je zvětrávání nebo vodní eroze. Mořské tsunami dokáže vesnici spláchnout jako nic, pokud se neobklopí zdí z lávy anebo se vesničanům nezajistí vodoodpudivé kouzlo.
Hodně potěší, že mise lze řešit více cestami. S některými misemi jsem se docela vyřádil, jen abych zajistil, že mi láva poteče tam kam já chci.
Pozdější mise jsou docela náročné, než člověk pochopí, jak to má udělat, musí i několikrát restartovat. To mě bavilo.
Trošku mě zklamala krátká délka hry. Základní kampaň jsem měl hotovou za čtyři dny hraní, a to jsem to nijak nehrotil. No dobře, bylo v tom nedělní odpoledne, ale i přesto bych si uměl představit delší hru s větším množstvím přírodích sil a kouzel. Ten engine by to klidně unesl.
Je fakt, že jsem hru koupil na Steamu za laciný peníz, ale stejně bych si uměl představit alespoň dvojnásobek misí.
Kromě základní kampaně jsou ve hře Challenges - plnění úkolů na čas. To hrát nebudu, to mě nebaví.
Za mě 8/10. Za originalitu bych dal i 10/10, ale srážím dva body za krátkou kampaň.

1 komentář:

Unknown řekl(a)...

To si koupím na vánoce :-)