úterý 6. února 2024

Workers & Resources: Soviet Republic - Krach města Pervaya

 Parádní slovenskou pecku Workers & Resources: Soviet Republic (WRSR) jsem zkoušel před rokem a půl. Už tenkrát byla vynikající, geniálně kombinovala city builder a logisticko-ekonomický simulátor.

Od té doby se v Early Accessu pěkně rozrostla. Přibyly nové funkce. Především přibyl hardcore režim, kdy není možné stavět instantně, ale pouze ze zdrojů. Každou cihlu a panel musí někdo odněkud přivézt a stavbaři postavit. Samo o sobě je to husté u budov a silniční sítě, v kombinaci s inženýrskými sítěmi je to doslova smrtící.  

Musí to být ultra masakr, vůbec si to neumím představit. Dost často se mi stává, že mi něco nefunguje. Třeba topení, voda nebo svoz odpadu. Kdybych čekal, než mi stavební kancelář postaví vodovod, tak mi půl města chcípne. Snažím se budovy stavět ze zdrojů, jak to jenom jde. Průšvihy ale potřebuji řešit instantně, proto pro mě full hardcore režim není.

Přibyla kanalizace a odpady. Když se meřeší kanály, budovy se zaplní splašky a obyvatelé chřadnou. Kanál navíc musí téct samospádem  - anebo se musí postavit čerpadla, které splašky vytlačí do potřebné výšky.

Na mapě mého města Pervaya jsem zkoušel splašky auty vyvážet na hranice, ale nefungovalo to - hovnocucy ucpaly hranice a dodávka ostatního zboží vázla. Tak jsem to musel vyřešit kanalizací k nejbližší vodě - ale ta byla půl mapy daleko. Utratil jsem snad půl milionu za trubku k řece. Masakr. Nenapadlo mě, že bych si mohl vybagrovat odkalovací jezírko někde při ruce. 

Čistírna a rozvod pitné vody - už si napamatuju, jestli to před rokem a půl ve hře bylo nebo ne. Každopádně voda ze studní má kvalitu jen asi 95%. Aby se dosáhlo pitné vody, musí se prohnat čistírnou. Ve hře navíc fungují tlaky a samospád, takže se do vodní sítě musí zařadit čerpadla.

Co se týká topení,  postavit teplárnu není velký problém. Problém je mít tepla dostatek. Většinou to člověk zjistí asi tak v prosinci, když napadne sníh. A pak ve městě začnou umírat děti. WRSR je nekopromisní hra a chyby v designu nemilosrdně trestá.

 A samozřejmě, teplárna blízko města způsobuje znečištění, zatímco teplárna postavená ve větší vzdálenosti funguje méně efektivně, protože voda transportem chladne. Nedej bože, aby došlo uhlí anebo topiči. 

Další novou mechanikou jsou opravy vozidel a budov. Vozidla se rychleji opotřebovávají ježděním po nezpevněné nebo štěrkové cestě. Můžou se i porouchat a pak se prostě zastaví. Servisní budova může vysílat dodávky, které rozbité vozidlo opraví. Anebo si tam opotřebované vozidlo samo dojede na generálku.

Tahle mechanika mi nepřijde moc náročná. Jen věci mírně komplikuje a prodražuje, ale není smrtící. A baví mě pozorovat zrezivělé autobusy a oprýskané budovy. Je to takové autentické, jak si to pamatuji z dětství.

Budovy se taky čas od času musí opravit anebo v nich vyměnit stroje. To řeší stavební kancelář. Znamená to, že není možné převelet všechny stavební stroje přes půl mapy k novému městu, ale část kapacity se musí držet pří ruce.


Navíc, odpad je různého typu. Směsný, spalitelný, nebezpečný, kovový, stavební a umělé hmoty. Směsný a spalitelný se dá spálit ve spalovně. Kovový se dá zrecyklovat na ocel, stavební na štěrk a uměohmotný na umělé hmoty. Ale předtím se musí roztřídit. Takže, aby to celé fungovalo, musí se postavit logistický řetězec jako hrom. 

Rozjet odpady je těžší než postavit ocelárnu. Zatím mě to baví, ale nevím, jestli to nevypanu.

Super mechanika je výzkum. Jednotlivé pokročilejší schopnosti a budovy se musí vyzkoumat na univerzitě. Společenské věci se řeší v okresním sídle Komunisticko strany. To je docela masakr.

Moje město Pervaya se parádně rozjelo. Měl jsem z něj vážně radost. Rozjel jsem stavební průmysl, štěrkovnu, cementárnu a panelárnu. Potěšilo mě lesnictví, které si dokáže vysázet nové mladé stromky. To před rokem a půl nefungovalo. 

Parádní mechanikou je kriminalita - řetězec policie - soud - vězení. Vážně paráda. V městě Pervaya jsem to rozjel, teď ale hraju bez toho.

Rozněhl jsem i zemědělské družstvo. To je mechanika, kterou jsem při prvním hraní ani nezkusil, takže si napamatuji, jestli ve hře byla už tenkrát.Funguje fantasticky. Traktory zjara vyjednou na pole a vysejou obilí, pak pole pohnojí tektuým hnojivem a pak se čeká na úrodu. V červenci - srpnu začnou kombajny se žněmi a náklaďáky navozí úrodu do družstva. Dá se to řešit i distribuční stanicí, pak se mohou plodiny vozit rovnou do družstva.

Horko těžko jsem uchodil odpadové hospodářství. Odpadky se sbírají do popelnic a kontejnerů. Ty pak kukavozy vyváží do sběrného dvora, odkud se vozí na skládku anebo do spalovny. A tady nastává problém. Jamile nefunguje svoz, odpadky se nahromadí a budova přestane vyrábět. Pokud je to teplárna, pekárna anebo nemocnic, je to smrtící průšvih. Člověk má v jednu chvíli fungující město - a za pár herních měsíců se město topí v odpadcích a půlka průmyslu stojí.

Město Pervaya nakonec potupně zkrachovalo. Chtěl jsem budovat řetězce od zdroje - napřed vypěstovat plodiny a až pak stavět textilku, továrnu na oděvy a pekárnu. Bohužel jsem podcenil náklady. A kvůli zkoušení a přestavování budov jsem spoustu peněz promrhal na pokusech a omylech. Než jsem se ohlédl, bylo deset milionů rublů pryč. Vzal jsem si pár půjček, abych rozjel ocelárnu, zpracování uhlí a elektrárnu - ale nestihl jsem začít pořádně vydělávat. A nakonec mi už nikdo nepůjčil.
Musím řct, že jsem se královsky bavil. Vykrvácel jsem, ale spoustu věcí jsem se naučil. Takže nekončím a pokračuji.

Žádné komentáře: