pondělí 16. července 2018

Total War Saga: Thrones of Britannia - Malé vítězství, 8 z 10

Povedlo se mi Northumbrii dotáhnout do malého vítězství - Short Fame Victory.
Hrál jsem pak ještě pár tahů. Bojoval jsem s Walesem a na severu s irskými nájezdníky. Na velké vítězství už to asi hrát nebudu - zas až tak mě hra neuchvátila. Je pravda, že má lepší práci s charaktery, než je u her Total War obvyklé.
S historií pracuje hra docela dobře. Přešetl jsem si znovu sérii knih o Uhtredovi z Bebbanburgu, a krásně to hraje dohromady. Potěšila štítová hradba, je jen škoda, že se s ní nedá manévrovat. Jen stát na místě.
Líbí se mi strategická mapa mapy s rozrůstajícími se městy. Působí to na mě mnohem lépe, než statická města v Total War Warhammer
Některá města mají unikátní stavby. Je prima postavit klášter svatého Cuthberta - i když se to pak promítne jen zvýšením některých bonusů.
V recenzích jsem se dočetl o stížnostech na user interface. Zejména správa rodiny a družiníků byla kritizována. Tohle mi na hře opravdu nevadilo.
Spíš mi přišlo, že je hra trošku chudší v bitvách. V podstatě jsem použval jen pěchotu, lučištníky a jízdu. Artilerii vůbec,, žádné katapulty, trebuchety, nic. Jen věže a berany při dobývání měst. Což je historicky zcela správně, ale herně to není taková zábava. Jízda je tu vůbec mnohem slabší. Dá se s ní útočit ze zálohy nebo na lučištníky, ale proti těžkým jednotkám neobstojí. A na štítovou hradbu koně prostě nezaútočí - což je opět historicky zcela správně.
Moji vikingové už mají upgradované brnění. Mezi nimi kráčí sám král.
Thrones of Brittania umí i námořní bitvy. Co by byli vikingové bez drakkarů? Námořní bitvy jsou celkem ucházející - ani přehnané nadšení, ani katastrofa. Je dobře, že ve hře jsou.

Hlavní náplní tak jsou pozemní bitby, a ještě víc obléhání. Tady mě zaskočila jedna věc - po prvním patchi se brány změnily ve vražednou past. Vroucí olovo lité z bran mi zmasakrovalo půl armády - nejen jednotky s beranidlem, ale všechny jednotky probíhající branou. Což v konečném důsledku znamená, že se město dá ztéci jenom pomocí obléhacích věží.
Fungují tu obojživelné bitvy, i některé pevnosti lze dobít útokem z moře. Což potěší - škoda jen, že dobývání pevností nevyžaduje až tak moc kreativity.
Hru jem si vylepšil mody, které graficky zvyšují variabilitu vojska. Mají tak víc variant štítů, brnění a helem. Lépe se na to kouká.
Co se celkového vizuálu týká, těžko už hře něco vytknout. Engine je tak vychytaný, že dokonale dává bitvy tří tisíc bojovníků beze ztráty květinky. Plynulé zoomování od totálního nadhledu k detailu funguje radost podívat. Animace a detaily jsou povedené, chybí snad už jenom Blood and Guts mod. A jedne detail, kter potěší - když se jednotky probojovávají dovnitř pevnosti, zapalují cestu domy. Což vypadá opravdu výborně.
Asi nejvíc mi v Total War chybí zajímavější bojiště. Chtělo by to strategické pahorky, horské průsmyky, zrádné rokle. Nic z toho tu bohužel není. Naposled měl dobrý a členitý terén Shogun II.
Sečteno a podtrženo, bylo to fajn. Slušná zábava, nikoliv dechberoucí, ale rozhodně potěšující.
Za mě 8 z 10.