pátek 3. září 2021

Going Medieval: první dojmy z Early Accessu

Going Medieval je o stavění základny. Něco jako Rimworld, ale ve 3D. Nazval bych to "Keep builder". Je to tak trošku simulace, tak trošku survival - něco jako Dwarf Fortress pro normální lidi.

Úplně nejvíc se Going Medieval podobá hře Stonehearth. Kterou jsem hrál, ale taky jenom v Early Accessu. Stonehearth nedopadl dobře. V podstatě se hra nedotáhla, skončila napůl cesty v Early Accessu. Našlápnuto měla dobře, ale nezvládla optimalizaci a odladění bugů. Going Medieval už teď vypadá o hodně líp, než Stonehearth kdy vypadal.

Stonehearth uměl stavět domy kostičku po kostičce. Going Medieval tohle nedělá. I když hra vypadá na první pohled podobně, staví se po blocích. Postavy, zvířata, věci a stromy v Going Medieval jsou normální modely, jakkoliv Low Polygon. Jenom krajina je z voxelových kostek. Stonhearth jel všechno ve voxelech a bylo to graficky ošklivé.

Zatím jsem Going Medieval jenom naťuknul, ale už teď mě dostalo pár věcí. Slušně se to hýbe. Bugy zatím žádné. Stavění je zábava. Je fajn si plánovat, co a jak kde postavím.

Super featura je kazení se věcí, pokud je necháte venku na dešti. Zelí prostě shnije. Když ho seberete a odnosíte do domu, vydrží o něco déle. Ale ne o moc. Když ho dáte do sklepa, je to lepší, protože je tam chladněji. Ale zase jen trošku, protože to hnije od země. Teprve regály řeší problém trochu uspokojivě. 

Ulovený jelen se musí rozbourat na maso na řeznickém pultu. Pak vyudit. A pak uvařit. Pecka.

Ano, hra simuluje teplotu v místnostech. A to má vliv jednak na potraviny (a ostatní věci), ale i na lidičky. Když pracují v chladném prostředí, začne jim být zima. Potřebují postele a vyhřívané místnosti.

Další super featura je fyzika kolem staveb a jeskyní. Když vykutáte moc velkou jeskyni, tak se propadne a vytvoří kráter. Když postavíte moc velkou místnost bez podpěr, tak se zbortí střecha. Za mě super - další zajímavý rozměr a netradiční hratelnost.

A už teď tu fungují raidy. Když do osady přijmete uprchlého nevolníka, dostaví se naštvaní zbrojnoši, kteří ho chtějí zpět. A přijde ke slovu obrana. Zatím hra umí jen pár pastí, do budoucna toho bude víc.

Těším se. Going Medieval má skvěle našlápnuto. Kéž mu to klapne.

Žádné komentáře: