pátek 23. října 2020

Crusader Kings 3: Unikátní RPG strategie

 Crusader Kings III jsem začal hrát hned co vyšly. Navazoval jsem na Europu Universalis IV. A musím říct, že je to o něčem jiném.

 Mnohem víc se tu hraje na osoby panovníků. Díky krásné grafice je to radost.Stejně jako v předchozím dále, je to hrozně moc o vztazích jednotlivých osob mezi sebou. A o tom, jak budete svého panovníka profilovat. Bude to učenec, náboženský fanatik, rytíř anebo hozpodář? Špion nebo svůdník?

Začínat za českého vévodu Neklana v roce 867 je na normální obtížnost skoro nemožné. Alespoň pro mě. Říše je kmenová, takže zaostalá.  Možnosti stavění budov se brzy vyčerpají. Půl držeb už má feudalismus, takže z nich vládce nic nemá a nemůže v nich stavět. Za Šumavou se formují státy pohrobků Karla Velikého, na severu sílí Poláci a od jihu se blíží praotec Maďar. Do toho šílené dědičné právo, takže s každou generací se říše rozpadne na kusy. Každý dědic dostane jeden.

Když jsem několikrát vyhořel, začal jsem znovu na trapnou nejnižší obtížnost. A v tu chvíli se začalo dařit - a také mě to začalo bavit. V několika generacích jsem získal zpět Slezsko. Polsko jsem myslím vyženil. Čtvrtý Přemyslovec mé dynastie, Václav I. (na trůnu 926-951) se stal králem českým.


Největším z mé dynastie se stal Smil (na trůnu 997-1038), který založil feudalismus, zformoval slovanské impérium a stal se imperátorem. V tu chvíli to začlo jít. Dědictví už mě tolik nedrtilo, jen přeskládalo majetkové poměry. Začlo se mi dařit uzavírat spojenectví s franskou říší.

Podařilo se mi ustát i krizi s tlustým homosexuálem Soběslavem (1051 - 1076), jehož dcera Hedwig je s největší pravděpodobností  nemanželská.

 

Takže imperátorka Hedwig vládne mohutnému státním útvaru od Jadranu k Baltu. Nepřátelé si nevyskakují. Na západě vláde východofranské říši dcera a dědička Hedwig, východofranská královna Ludmila. jsem zvědav, jestli se po smrt Hedwig přičlení východofranská říše do mého Impéria. Byla by to zábava.

Těší mě, že se mi celkem povedlo rozmnožit přemyslovský rod. Teď má 111 členů. Řadu z nich osud zavál kdoví kam do muslimských zemí nebo do Skandinávie.

Proč už v hraní nepokračuji? Protože jsem si vyzkoušel, co šlo. Teď by mě čekalo jen rozšiřování a udržování říše. Mě hodně baví budovat a rozvíjet se. A stejně jako v předchozí verzi, s takhle velikou říší je hrozně práce. Konsolidovat jednotlivé vévody a krále od Litvy o Bavorsko je pracné. Každý pokus o reorganizaci smrdí tyranií a vzpourou.
Jsem zvědavý, jak se bude CKIII rozvíjet s expanzemi. Předchozímu dílu to pomohlo dost dramaticky. Tahle hra mi přijde už teď dost vymazlená a plná featur. Doufejme, že s časem bude jen zrát.

Žádné komentáře: