pondělí 5. května 2014

Jak jsem modoval Skyrim: 6. část - Trable s občanskou válkou

Jen jsem vyřešil potíže se stavbou domu, zašmodrchala se mi občanská válka. Ne, nemůže to jít lehce.
Na vylepšení občanské války jsem si stáhl velikánský mod Civil War Overhaul. Mělo mi být varováním, že jeho autor ApolloDown je tentýž člověk, který dal dohromady mod Dragon Combat Overhaul. Ten jsem už kdysi zkoušel a zavrhl, protože byl schizoidně těžký (pokud nepovažujete za skvělou zábavu opakovaně chcípat na jednu ránu díky novým dračím schopnostem). A ne, bojovat s nejlehčím drakem půl hodiny mě opravdu nebaví. Navíc má ApolloDown poněkud hypertrofované ego, takže popisy ke svým modům píše úmyslně nejasně a cool arogantně.
Věděl jsem, že Civil War Overhaul je potřeba mít ve hře od začátku, nejde ho nainstalovat kdykoliv. S tímto poznáním jsem ho měl nainstalovaný a těšil jsem se na zajímavé epické bitvy.
První bitva - obrana Whiterunu - mě zaskočila. Vizuálně to byla pastva pro oči: odpadl otravný kouř halící bojiště ve vanilla verzi, nepřátelé byli vizuálně i bojově namakaní, bylo to docela těžké. Kromě základních vojáků se na mě řítili i tuzí Stormcloak Berserkers a nechutně hustý Stormcloak General.
Zaskočilo mě, když se na bojišti objevili obři a draci. V jednu chvíli mi nad hlavou létali dva draci, kteří střídavě masakrovali obránce i útočníky, a v řadách Stormcloaks pochodovali obři, kteří mě dokázali zabít jednou ranou. Začalo mi to připomínat fiasko s Dragon Combat Overhaul.
Co mě ale dost naštvalo byla faktická nemožnost Whiterun ubránit. I přes maximální snahu hra po čase oznámila, že se útočící Stormcloaks dostali přes padací most a bitvu jsem nekompromisně prohrál. A to i tehdy, když u páky ovládající padací most nikdo nebyl a padací most byl stále vytažený. Podotýkám, že ve Vanilla verzi po dobytí padacího mostu následuje boj na nádvoří a bitva se nedá prohrát - pobitím všech útočníků prostě skončí.
Hodiny jsem se pokoušel bitvu otočit - bezvýsledně. Vyzkoušel jsem i cheatování přes konzoli  - prostě to nešlo, vždycky jsem prohrál.
OK, žádný problém. Počkal jsem pár dní herního času a dostal jsem předvolání k bitvě o Falkreath. Opět obrana. Pokud jsem se k Falkreathu blížil po cestě, narazil jsem na útočící vojáky, pár jsem jich pobil, ale nesplnil jsem úkol dostat se k obráncům města.
Pokud jsem se do Falkreathu vplížil mimo cestu, následoval kratičký boj u brány, po kterém mi hra napsala, že jsem úspěšně splnil quest a v bitvě zvítězil. Bohužel, oba způsoby splnění nevedly k cíli - ať tak nebo tak, za den po bitvě byl Falkreath v moci Stormcloaks a vládl tam nový jarl. Stráže Stormcloaks po mě nekompromisně šly (tohle je mimochodem docela dobrá featura - do měst vlastněných Stormcloaks se hráč musí přestrojit za jednoho z nich).
Mod Civil War Overhaul sice umožňuje libovolně nastavit, kdo který hold právě vlastní. Z menu lze také vyvolat obléhání libovolného z měst. Ale to opravu není to, co chci. Já chci fungující příběh, nechci být nucen cheatovat přes menu.
Bohužel, po Falkreathu už občanská válka nepokračovala. Úmyslně jsem čekal mnoho herních dní, chodil jsem za generálem Tulliem - nic, quest prostě neměl pokračování.

Tím pro mě mod Civil War Overhaul skončil. Odinstaloval jsem jej a vrátil se zpět před zahájení bitvy o Whiterun. Bál jsem se, jestli to bude chodit, jestli se nedočkám fatálních chyb. Naštěstí to ale zafungovalo: bitva o Whiterun proběhla podle originálních scriptu.
Oběvil se pouze jeden bug: někteří z účastníků neměli hlavu a nehýbali se - po bojišti se pohybovala pouze jen nahá bezhlavá těla. Docela bizarní pohled.
Nenechal jsem se tím zaskočit. Tento bug zjevně ukazoval na chybějící textury a/nebo meshe. U modu Civil War Overhaul jsem našel textury a meshe, které se tvářily na první pohled jako obr a válečný pes. Nakopíroval jsem je zpět do hry - a bug byl vyřešen, přízrační bezhlaví vojáci se proměnili zpět v normální válečníky. Mod nelze jen tak beztrestně nainstalovat a odinstalovat ani před začátkem hlavního questu, v savegame po sobě zanechává stopy v podobě odkazů na změněné assety.
Po opravě bugu už bitva o Whiterun proběhla tak jak měla, včetně závěrečné děkovačky jarla na hradbách.
Ještě že jsem zabugovanost Civil War Overhaul zjistil hned v první bitvě. Stát se to někdy později, hodně by mě to otrávilo. Takhle mě to stálo jen pár herních hodin.
Nemyslím sí, že Civil War Overhaul je úplně špatný mod. Je jen až příliš ambiciózní. Pokud je ve hře sám, může to fungovat. Pokud ale má koexistovat s desítkami dalších modů jako v mém případě, nekouká z toho nic dobrého.
Nejdůležitější je, že občanská válka ve Skyrimu pokračuje! Udělal jsem ještě pár dalších kroků v questu, abych se ujistil, že mě nečeká další překvapení. Radši budu hrát jednodušší vanilla občanskou válku, než zabugovaný mod.Namísto Civil War Overhaul jsem si nainstaloval mod Radiance, který do hry doplňuje náhodná setkání v divočině. Obyčejná cesta s místa na místo tak může být docela zajímavé dobrodružství.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Mozes postnut nejaky navod + zoznam modov, texture packov, patchov ktore pouzivas? v akom poradi instalovat aby to bolo kompatibilne
diky