sobota 12. ledna 2013

AC3: Dohráno, 9,5 z 10


Oproti svým předchůdcům nemůže AC3 těžit z nádherné architektury evropských měst. O to víc využívá přírodu. Lov, pohyb a mise v divočině jsou naprosto skvělé, výborně hratelné. Prostředí divočiny neotravuje, ale hraje.
Námořní bitvy jsou skvělé. Hodně mě bavily. Někdy jsou trošku až moc arkádovité (štvalo mě, že pro 100% synchronizaci musím někdy nepřátelské lodě taranovat a pak jim prostřelit prachárnu - to bylo docela hloupě udělané) , ale celkově se mi hodně líbily.
Příběh byl na můj vkus místy až příliš patetický. Oproti Eziovi je Connor dost tragická postava: v kontrastu s Haythamem je to idealistický snílek, který ve snaze konat dobro přináší jen smrt, krev a destrukci.
Hodně se mi líbil Haytham. Ty mise, kde spolupracoval s Connorem, patří k tomu nejlepšímu ve hře.
Mile mě překvapilo, jak nepateticky a civilně dokázali autoři pracovat s americkou historií. George Washington je tu překvapivě rozporuplná postava: hra nezakrývá jeho vojenskou neschopnost a morální obojetnost. Vítězství Patriotů tu není nijak oslavné, spíš je to vyústění dlouhého konfliktu, ze kterého už jsou všichni unaveni. A tak je to i s Connorovým bojem proti Charlesi Lee: Lee už se nakonec ani nebrání, nemá chuť.
Po technické stránce je hra velmi dobrá. Setkal jsem se s pár drobnými bugy (chybějící ukazatel na mapě), trošku zlobila hlasitost u mluvené řeči (někdy to bylo tak potichu, že bez titulků bych to prostě nepobral). Ale to jsou jen drobné detaily.
AC3 poprvé v sérii  dotahuje side missions do podoby, která vůbec neprudí, ale skvěle baví. Side missions je velká spousta a všechny jsou výtečné. V předchozích dílech mě vysloveně nebavilo sbírat holubí pírka, tady mi to vůbec nevadí. Lovecké a hraničářské mise jsou prostě dobře udělané.
Zábavné byly i mezihry: objevování a mapování katakomb v Bostonu a New Yorku, rekrutování spojenců (ještě výraznějších osobností, než v Revelations), i jejich levelování. V AC3 jsem prostě neměl pocit, že by nějaká část hry byla jen vata, výplň pro delší hratelnost.
Tedy, až na mise v současnosti. Ty mě dlouhodobě nebaví. Naštěstí už tu není otravná virtuální realita z Revelations, ale pořád je tu až příliš mnoho misí v současnosti. Podíval jsem se na stadion, na mrakodrap, zmasakroval jsem sídlo Absterga... Nevím, nevím, jestli bez těchto elementů by hra byla horší. Určitě by byla kompaktnější.
Z příběhu vyplývá, že se Assassini připletli do sporu prastarých bytostí: Juno a Minervy. minerva se nějak snaží zachránit svět před nadměrnou sluneční aktivitou, zatímco Juno - stará známá z AC2 - se jí v tom snaží zabránit. Inu, inu. Na mě je to moc dänikenovské. Asi už jsem na to moc starý.
Mám splněnou většinu achievementů. Ne kvůli splnění pro splnění, ale proto, že mě to bavilo.
Zřejmě se k AC3 vrátím, až vyjdou další DLC. Chystá se jeden hodně výživný z alternativní minulosti, kde bude Connor bojovat s šíleným Washingtonem, který chce přeměnit Ameriku na monarchii.
Tak jsem to dohrál. Mám odehráno celkem 85 hodin. To je slušný výkon. Britské lodě odvážejí poslední červenokabátníky, Spojené státy jsou svobodné. Connor tak zbitý, že skoro nemůže chodit. Svůj cíl ochránit rodnou vesnici nesplnil, pouze se pomstil.
Za mě 9,5 z 10.

Žádné komentáře: