pondělí 30. června 2014

Factorio: Opojení fabrikou

Factorio je česká strategická hra o budování průmyslu na cizí planetě. Zkusil jsem si jí zahrát na základě rozhovoru s vývojáři, který vyšel v posledním Levelu. Screenshoty vypadaly docela odpudivě, ale po spuštění hry jsem se nestačil divit originální hratelnosti.
Factorio je o budování výrobních řetězců. Hráč ztroskotal na cizí planetě a musí si vystavět průmyslovou základnu. Čím dál složitější továrny staví z komponent, jako je Mining drill (automatický důl), pásový dopravník nebo parní stroj. Pro stavbu výrobního řetězce je nepostradatelný Furnace (tavba kovů z rudy), Inserter (rameno přenášející předměty z místa na místo) a Assembling Machine (výroba předmětů).

Factorio vyniká komplexností: je na hráči, jak jednotlivé komponenty pospojuje, aby dosáhl kýženého cíle. Každá další mise přináší nové výzvy, nové předměty a technologie, které je třeba zvládnout. Asi hlavní výzvou je logistika - postavit výrobní řetězec tak, aby suroviny proudily od dolů až po konečné produkty. Oproti jiným hrám je Factorio docela obtížné, dost často jsem musel předělat kus výroby, protože už se mi tam prostě nevešel další dopravník, nezbytný k přenosu ozubených kol k místu sestavení.

Factorio je těžké k něčemu přirovnat - je v tom kousek Railroad Tycoon, kousek Settlers nebo Anno. Některé herní mechanismy jsou tak originální, že jsem je v žádné hře ještě neviděl.
A je to brutálně zábavné. Rozchodit celý výrobní komplex, do kterého se na jedné straně sype železná ruda, uhlí a měď, a na druhé straně to generuje "science packy" pro výzkum automobilu je opravdu vysoce uspokojivé.
Na to, že je hra stále v Alfa verzi, je pozorohodně dobře odladěná a komplexní. Zatím jsem nenarazil na nic, co by bylo nehotové. Autoři na svém webu uvádějí seznam featur, který chtějí ještě doimplementovat. I bez nich je stávající verze 0.10 plně hratelná, minimálně na začátku (uhrál jsem první kampaň a ze druhé kampaně první misi).
Spritová grafika sice není dvakrát moderní, ale na druhou stranu je celkem nenáročná. Factorio v pohodě běží na notebooku a je dobrým kandidátem na letošní letní dovolenou.
Jsem zvědav, jak dlouho mě to bude bavit.