pondělí 15. listopadu 2021

Subnautica Below Zero: 8 z 10

 Od začátku je k dispozici mapa planety a hlavních základen. Takže není tak moc těžké cíleně jít po všech základnách a postupně je prolézt. I když tam člověk nemá co dělat, nebo to z pohledu příběhu je příliš brzy.

Bohužel, druhý díl sdílí až moc s prvním dílem. V prvním dílu se řešila virová epidemie. Ta je tady taky přítomná, ale autoři ji moc nevysvětlují. Zřemě předpokládají, že si hráč detaily pamatuje z prvního dílu. Tak, možná - ale já tedy ne.

Zakufroval jsem jen jednou, když jsem nenašel třetí komponentu k receptu nějakého důležitého čipu. Ten je potřeba právě na konci při odpojení stožáru pro Marguerit.

Protože stavba základny je naprosto stejná jako u prvního dílu, neměl jsem potřebu tolik experimentovat a víceméně na první dobrou jsem si postavil základnu, jakou jsem potřeboval. 

 

Asi nejviditelnější změnou je Sea Truck - hlavní ponorka. Je fajn, že se dá libovolně skládat z jednotlivých modulů. Ale v prvním díle se dalo dovnitř umisťovat skříně a květináče s kytkami. To tady není možné - na druou strau, jeden z modulů je akvárium, které samo odchytává rybičky. To docela potěšilo.

 

 

Taky mám pocit, že v prvním díle byly lokality nedostupné ponorkou, do kterých jsem prostě musel použít exoskelet. To tady nenastalo. Pravda, exoskelet, jsem používal na povrchu. povrchové pasáže byly asi největší peklo. nejenže v nich člověk mrzne, ale ještě ke všemu tam jsou dost často vánice nebo mlhy, kdy není vidět na krok. A do toho otravní ledoví červi a přerostlé ledové vačice. Asi jsem si přidělal problémy tím, že jsem ledovou krajinu zkoumal ještě než jsem měl exoskelet. Ale co už.

 

Při dohrání mám natočeno 40 hodin. Kamarád u druhé Subnautiky strávil 100 hodin. Tak si říkám, co tam proboha dělal? Hrál to dvakrát, nebo? Pravda, nemám všechny achievementy - ale přesto, ten rozdíl je ohromný.  Howlongtobeat.com uvádí, že pro Completionist by mělo stačit 31,5 hodiny.

Sečteno a podtrženo: Subnautica Below Zero je dobrá hra, ale rozhodně není tak dechberoucí jako jednička. Za mě 8 z 10.

Subnautica Below Zero: Patálie s příběhem

První Subnauticu jsem si královsky užil. Druhá je slušná, ale nikterak přelomová.

Stejná herní šablona. Stejná stavba základny. Stejně skvělá práce s prostředím. Slušné scifi kulisy.

Podmořské prostředí funguje stejně skvěle. Ekosystémy jsou vizuálně skvěle rozlišitelné. Ryby a různá mořská havěť jsou super zajímavé.

 

 

 

Škoda přeškoda, že hra lépe nevyžila některé skvělé nápady - například obrovskou megachobotnici, živící se teplem z podmořských sopouchů.

 

Anebo potvůrky Sea Monkeys. Je super, že se mohou naučit nosit mi různé suroviny - ale není to moc využitelné a už vůbec ne povinné. Je to zajímavá kulisa, toť vše. Anebo vejce, kterých jsem posbíral spoustu - ale ve hře to není k ničemu. 

Navíc je tu ledové prostředí na povrchu, kde je jednak zatracebná zima a jednak nepříjemné potvory připomínající přerostlé vačice.


 Zpočátku mě štvalo, že musím hrát za ženskou hrdinku. Prostě se s tím nedokážu dobře ztotožnit. Ale pak jsem si zvykl a ignoroval jsem to. To už mě víc štvaly progresivistické narážky. Samozřejmě všechny sympatické charaktery jsou ženské a všechny nesympatické jsou chlapi. Girl powah.

Příběh tentokrát na jednu nohu kulhá. Má dvě víceméně oddělené linie. Ta první - rekonstrukce mimozemšťana Al-Ana - šlape jako hodiny. Hrdinka musí ostupně najít jednotlivé artefakty a lokality mimozemské rasy Architektů. Když jsem Al-Ana zrekonstruoval a poprvé jsem ho viděl v jeho pravé podobě, měl jsem docela husinu.

Samotný Al-an jako postava se taky mimořádně vydařil. Tomu říkám scifárna jako řemen. Tahle linie je ve hře hlavní, odletem z planety s Al-anem hra končí. Zajímalo by mě, jestli lze odletět bez toho, že by člověk řešil jeskyni se zmrzlým Leviathanem.

Pokažená je linie pátrání po okolnostech smrti sestry Samanthy. Bohužel, tohle se moc nepovelo. Sice jsem prozkoumal všechny hlavní lokality, ale to hlavní - proč a jak vlastně Samantha zemřela - jsem se nedozvěděl. Nejspíš mi unikla nějaká důležitá nahrávka. 

 Sice jsem objevil jeskyni se zamrznutým nakaženým Leviathanem. Tohle ještě klaplo. Jeskyně je epická a Leviathan je enormní. 

Kapsli s antigenem pro léčení nákazy jsem našel celkem náhodou. Ale proč proboha byl antigen schovaný v prťavé jeskyňce, dostupné pouze přes mechanického tučňáka? Proč ve hře není žádná clue, která by k tomu vedla? Anebo je, jen jsem si nevšiml? Proč Sam antigen nepoužila sama? Samé otázky.

 Trestuhodně nevyužitá je postava Marguerit, jediné přeživší lidské bytosti. Zápletka se výborně rozjede, Marguerit zalezlá ve skryté hlubinné základně je tajemná a hrozivá. Když pak hrdinka vypne vysílač a Marguerit začne kooperovat, tak nic neprozradí a pouze nasdílí pár zvukových záznamů bez informační hodnoty. Další krok jsem si musel dohledat na Internetu, od Marguerit jsem se nedozvěděl vlastně nic.

Navíc jsem se dočetl, že v předchozích verzích hry v Early Accessu byl antigen pohozený na základně Phi, kde žila Sam. Kdoví proč ho pak autoři schovali do jeskyňky. nejspíš aby hráč musel použít mechanického tučňáka. K čemu ale je, že mechanický tučňák může navázat vztah se skutečnými? Já jsem to k ničemu nepotřeboval a nepřišel jsem na to, k čemu je to dobré.

Hra nevysvětluje, proč a jak zemřeli všichni ostatní účastníci výpravy. Tedy, možná že vysvětluje a já jsem jenom nechápavý dement. Ale prostě jsem to nepobral.